Past Scholarship Winners

2015 KHSCA Scholarship Winners

NAME SCHOOL PARENTS
Taylor Moore Bath Co Paul David / Kimberly Moore
Emily Whitnell Graves Co Chuck/Binkie Whitnell
Hannah Maria Armes Whitesville Trinity Richard Armes
Alicia Russell Campbell Co Aric Russell
April Shaw Monroe Co Richard/Dawn Shaw
Jonah Paul-Michael Smith Pendleton Co Keith/Jana Smith
John Combs Buchanan Mason Co David/Stephanie Buchanan
Peyton L. Woods Wayne Co Rodney/Cynthia Woods
Tyler Newton Nicholas Co Roger/Pam Newton
Zachery W. Allen South Laurel William R/Lisa G. Allen

 

 

2014 KHSCA Scholarship Winners

NAME SCHOOL PARENTS
Brooklee Boots Campbell Co Michael/Renee Boots
Sidney Boots Campbell Co Michael/Reneew Boots
Hennifer Head Livingston Central Stan/Lisa Head
Kipp Moore Shelby Co Mike/Toni Moore
McKinsey Mudd Elizabethtown Tim/Lisa Mudd
Grant Carr Harrison Co Jim/Angie Carr
Trrenton Cundiff Owensboro Casey/Jennifer Cundiff
Matthew Fudge Adair Co Mark/Denise Fudge
Devin Hayes Bowling Green Henry/Teresa Hayes
Scott Turner Highlands Scott Turner

 

 

2013 KHSCA Scholarship Winners

First Name
Last Name
Parents
High School
Landry Woods Rodney/Cynthia Woods Wayne Co
Vincent Devin Clark Vincent/Alicia Clark Crittenden Co
Blake Vincent Mason Chris Mason Boyle Co
Ryan Lanye Gaynor Greg/Rachel Gaynor North Laurel
Zachary Steward Todd Steward Warren Central
Ashley Hartlage Denis/Kim Hartlage Elizabethtown
Eryn Elizabeth Baldwin Mark Baldwin Paintsville
Tessa Lindsey Billy/Robin Lindsey Bowling Green
Madison Anne Gooch Dan Gooch Montgomery Co
Elyssa Holt Angela Holt Marion Co

 

 

2012 KHSCA Scholarship Winners

First Name
Last Name
Parents
High School
Reed Norris Bailey Norris South Warren
Andrew Page Frank Page & Terresa Wright Collins
Joshua Koontz Ron & Rita Koontz Bethlehem
Trey Whitnell Chuck & Binkie Whitnell Mayfield
Jessica Carver Richard & Stephanie Carver Bullitt East
Lauren Little Anthony & Andrea Little Leslie Co
Maeghann Alexander Douglas & Shari Alexander Barren Co
Rebecca Just Jimmy & Krista Just duPont Manual
Kristen Smith Keith & Jana Smith Pendleton Co
Sara Jenkins Mark & Kim Jenkins Harrison Co


2011 KHSCA Scholarship Winners

First Name
Last Name
Parents
High School
Tyler Farley Bill/Lisa Farley Receland HS
Joshua Griffin Mike/Cindy Grifin Collins HS
Wesley Hopkins Robert A. Hopkins Nicholas Co HS
Kal Prince Joe/Jane Prince Owensboro HS
Alex Valentine Greg/Sharon Valentine Pendleton Co HS
Molly Fiser Steve/Jackie Fiser Oldham Co HS
Jessi Hodge Denis/Shannon Hodge Crittenden Co HS
Alyssa Lucas Jay Lucas Woodford Co HS
Mackenzie Moir Rick/Donna Moir Sacred Heart Academy
Lauren Trame Jeff/Judy Trame Scott Co HS


2010 KHSCA Scholarship Winners

First Name
Last Name
Parents
High School
Taylor Crawley Chris/Amy Crawley Hopkins Co Central HS
Aubrey Mojesky Mak Mojesky Danville HS
Jordan Stewart Whompie Stewart Livingston Central HS
Kristin Easterling Hager/Sherry Easterling East Carter HS
Allison Ditts Tom/Melody Dilts Dayton HS
Allison Bogard Scott/Amy Bogard Meade Co HS
Nathan Dyer James/Lois Dyer Caldwell Co HS
George Carpenter Chip/Leslie Carpenter Apollo HS
William Yager Carroll/Rita Yeager Carroll Co HS
McCauley Mattingly Tim/Kris Mattingly Meade Co HS

 

2009 KHSCA Scholarship Winners

Name
High School
Parents
Rachel Vanderhoof Raceland Randy/Sonya Vanderfoof
Lindsay Highbaugh Hart Co Timothy/Sara Highbaugh
Tina Kirk Woodford Co Gene/Marchel Kirk
Drews Royse Glasgow Sam/Jackie Royse
Laura Harris Glasgow MIke/Kathy Harris
Bryon Ellis Russell Co Keith/Teresa Ellis
Joseph Kramer Daviess Co Scott/Penny Kramer
William Barnes Caldwell Co David Barnes
Charles Gossett Caverna Cindy B. Gossett
Nick Fudge Adair Co Mark Fudge

 

2008 Winners

Name
High School
Parents
Laura Ann Kendall Harrison Co Lee & Kelly Kendall
Megan Moir Sacred Heart Academy Donna Moir
Samantha Dawn Sparks Russell HS Sam Sparks
Laura Beth Blandford Bardstown HS Joey & Val Downs
Natalie Caitlyn Eubank Glasgow HS Jerry/Mary Eubank
Robert "Drew"Andrew Simpson South Oldham Steve Simpson
Thaddeus Raye Highbaugh Hart Co. Timnothy W. Highbaugh
Tyler Glenn Cobb Somerset Jay & Sara Cobb
Tyler Wood Edmonson Co Rick & Kim Wood
John Bennett Alexander Barren Co HS Douglas Alexander

 

2007 Winners

Name
High School
Parents

Rachel Ellen Blank

Bell Co HS Chuck & Pam Blank
Kristina Grace Kirk

Woodford Co HS Gene & Marchel Kirk
Haley Emberton Lindsey

Barren Co HS Billy & Robin Lindsey
Lindsay Ann Rison
Montgomery Co HS Phil & Paula Rison
Ashley Elizabeth Prince Owensboro HS Joe & Jane Prince
Colton Daniel Mojesky Danville HS Mark & Sandy Mojesky
James Grant Sharp Russell Co HS Bill Sharp
Robert Jeffery Wilcox Paul G. Blazer HS Jeff & Kristy Wilcox
Joe Curry Hood Warren Central HS Joe & Lisa Hood
Jared Daniel McReynolds Edmonson Co HS Gary & Cynthia McReynolds

 

2006 Winners

Name
High School
Parents
Jayce Ernest Long Heath HS James Ernest Long
Chase E. Goff Warren Central HS Cecil Goff
Stephen Hampton Haile Henderson Co HS Jeff Haile
James Tyler Hardy Campbellsville HS Jim Hardy
Alexandria Morgan Crawley Hopkins Co. Central HS Chris Crawley
Beth Ann Brown Boyle Co HS Tom Brown
Kelli Brooke Glasscock Marion Co HS Lee Glasscock
Lindsey Ruddell Tates Creek HS Joe Ruddell

 

2005 Winners

Name
High School
Parents
Jessica Lyndsay Baker Muhlenberg South HS Denise Baker
Lindsey Howard Pineville HS Wodie M. Howard
Lindsay Elaine Morrison Russell Co HS Donnie Morrison
Evin Renee Shockey Pikeville HS Maria D. Shockey
Brett Cooksey Fairview HS Rex Cooksey
Dustin McBride Downey Owen Co HS David Downey
Brandon Reid Embry Larue Co HS Bobby/Joanna Embry
Trevor Joseph Stellman Conner HS Tom Stellman

 

2004 Winners

Name
High School
Parents
Jordan Elizabeth Davis Campbellsville Tim Davis
Tara Nicole Hester Mason Co. HS Fred Hester
Rebecca Joelle Rison Montgomery Co. HS Bart Rison
Joseph Victor McReynolds Warren Central HS Gary McReynolds
Matthew Lee Rowe Daviess Co. HS Tony Rowe
Neal Robert Tucker Somerset HS Robert Tucker

 

 

 

 

 

 

 

 

2003 Winners

Name
High School
Parents
Allen Minor Harmon III Nelson County HS Minor/Marcia Harmon
Matthew R. Osborne Owen County HS Robert/Linda Osborne
Angela Nicole Dilts Dayton HS Thomas/Melody Dilts
Katherine Blane Curling Caldwell County HS Larry/Sherry Curling
Betsy A. Ryan Covington Holy Cross HS M/Ms. Pat Ryan
Kelly Russell Boyle County HS M/Ms. Chris Pardue

 

 

 

 

 


 

 

 

2002 Winners

Name
High School
Parents
Brooke Elder Breckinridge Co. HS Spencer & Janice Elder
Brittney Hamilton Apollo HS Michael & Cindy Hamilton
Katie Shafer Model HS Randy & Barbara Shafer
Benjamin Cox Breckinridge Co. HS Mr. & Mrs. Rob Cox
Steven French Meade Co. HS Larry & Connie French
Christopher Stein Taylor Co. HS Mr. & Mrs. Mike Stein
HomeKHSCA ApplicationKHSCA BenefitsAward RecipientsScholarship ApplicationOur Past PresidentsContact Us