State Champions

2015-2016

Sport Coach School
Boys Golf Daniel Utley St. Xavier
Girls Golf Mike Neal Madison Central
Volleyball Ron Kordes Assumption
Boys 1A Cross Country Tom Strickel Lexington Christian Academy
Boys 2A Cross Country David St. Louis North Oldham
Boys 3A Cross Country Charles Medley St. Xavier
Girls 1A Cross Country Anthony Harden St Henry
Girls 2A Cross Country Brian Alessandro Highlands
Girls 3A Cross Country Mark Fortney Daviess Co
1A Football Noel Rash Beechwood
2A Football Joe Morris Mayfield
3A Football Philip Haywood Belfry
4A Football Brandon Smith South Warren
5A Football Kevin Wallace Bowling Green
6A Football Chris Wolfe Male
Boys Soccer Jeremy Robertson Covington Catholic
Girls Soccer Jaclyn Puntillo Sacred Heart
Boys Bowling Ben Harris Taylor Co
Girls Bowling Todd Sullivan Taylor Co
Wrestling Robert W. Ervin Union Co
Boys Basketball Scott Chalk Paul L. Dunbar
Girls Basketball Larry Just Butler HS
Boys Swimming Todd Larkin St. Xavier
Girls Swimming Jim Luebbe Sacred Heart
Archery Winston Long Madison Central
Boys Tennis Kerry Lancaster St. Xavier HS
Girls Tennis Larry Heflin McCracken Co HS
Baseball Andy Porta St. Xavier HS
Softball Jeff Portwood Scott Co HS
Bass Fishing Brandon Meddings Lawrence Co
Class 1A Boys Track Tom J. Stickel Lexington Christian Academy
Class 2A Boys Track Terry Yeast Mercer Co
Class 3A Boys Track Demetrius Gay Henry Clay HS
Class 1A Girls Track Mark Boggess Murray HS
Class 2A Girls Track Brent Wagner Boyle Co
Class 3A Girls Track Sheree Beaumont Male HS

 

 

2014-2015

Sport Coach School
G/Golf Leslie Bender Sacred Heart
B/Golf Dan Utley St. Xavier
Field Hockey N/A Assumption
B/Soccer Craig Widener Bowling Green
G/Soccer Cy Tucker South Oldham
1A G/CC Tony Harden St. Henry
2A G/CC Brian Alessandro Highlands
3A G/CC Rick Heim Sacred Heart
1A B/CC Rob Braun Bishop Brossart
2A B/CC David St. Louis North Oldham
3A B/CC Stan Clark South Oldham
Volleyball Todd Garvey Mercy Academy
1A F-ball Joe Morris Mayfield
2A-F-ball Harold Davis DeSales
3A F-ball Philip Haywood Belfry
4A F-ball Brian Weinrich Highlands
5A F-ball John Hines Pulaski Co
6A F-ball Bob Beatty Trinity
B/Bk-ball Rod M. Drake Owensboro HS
G/Bk-ball Kes Murphy Covington Holy Cross
Wrestling N/A N/A
B/Swim Todd Larkin St. Xavier
G/Swim Jim Luby Sacred Heart
1A B/Track Chris Davis Bishop Brossart
2A B/Track Randy Wyatt Paducah Tilghman
3A B/Track Demetrius Gay Henry Clay
1A G/Track Anthony Harden St. Henry
2A G/Track Alan Yanke North Oldham
3A G/Track N/A  
Baseball Jody Hamilton West Jessamine
Softball Tony Hayden McCracken Co
B/Tennis Kerry Lancaster St. Xavier
G/Tennis Larry Heflin McCracken Co
Sport Activity    
(B) Archery N/A Trigg Co
(G) Archery    
Bass Fishing    
Boys Bowling Robbie Biddle Henry Clay
Girls Bowling N/A  
Cheer    

 

 

2013-2014

SPORT FIRST NAME LAST NAME SCHOOL
Boys Golf Adam Young West Jessamine
Girls Golf Leslie Bender Sacred Heart
Volleyball Ron Kordes Assumption
Boys Cross Country 1A Rob Braun Bishop Brossart
Boys Cross Country 2A David St. Louis North Oldham
Boys Cross Country 3A Charles Medley St. Xavier
Girls Cross Country 1A Anthony Harden St. Henry
Girls Cross Country 2A Brian Alessandro Highlands
Girls Cross Country 3A Barry Haworth Assumption
Football 1A Joe Morris Mayfield
Football 2A Harold Davis DeSales
Football 3A Philip Haywood Belfry
Football 4A Jerry Lucas Collins
Football 5A Kevin Wallace Bowling Green
Football 6A Jim McKee Scott Co
Boys Soccer Todd Bretz Paul L. Dunbar
Girls Soccer Sara McSorley Notre Dame
Boys Basketball Scott Ruthsatz Covington Catholic
Girls Basketball N/A    
Wrestling Marcus Hoehn Union Co
Boys Swim/Dive Todd Larkin St. Xavier
Girls Swim/Dive Jim Luebbe Sacred Heart
Boys Bowling Joni Cook Scott Co
Girls Bowling N/A    
B/G Archery Lisa Rawlins Trigg Co
B/G Archery Dena Smith Trigg Co
Bass Fishing Cody Napier Muhlenberg Co
Boys Track 1A Nicole A. Reuss Ft. Knox
Boys Track 2A Ryan Leopold Highlands
Boys Track 3A James T. Webb North Hardin
Girls Track 1A Anthony Harden St. Henry
Girls Track 2A Alan Yankee North Oldham
Girls Track 3A N/A    
Baseball Andy Porta St. Xavier
Softball Jeff Portwood Scott Co.
Boys Tennis Kerry Lancaster St. Xavier
Girls Tennis Jacob McGill Sacred Heart

 

 

2012-2013

SPORT SCHOOL COACH
1A Boys CC St. Henry Ernie Brooks
2A Boys CC North Oldham David St. Louis
3A Boys CC St. Xavier Charles Medley
1A Girls CC St. Henry Tony Harden
2A Girls CC Highlands Brian Alessandro
3A Girls CC Assumption Barry Haworth
Boys Soccer St. Xavier Andy Schulten
Girls Soccer Tates Creek Bo Lankster
1A Football Mayfield Joe Morris
2A Football Newport Catholic Eddie Eviston
3A Football Central Ty Scroggins
4A Football Highlands Dale Mueller
5A Football Bowling Green Kevin Wallace
6A Football Trinity Bob Beatty
Boys Golf West Jessamine Adam Young
Girls Golf Assumption Lisa Bender
B/Bowling Simon Kenton Dave Hampton
G/Bowling Taylor Co Kim Hedgespeth
B/Swim St. Xavier HS Todd Larkin
G/Swim Sacred Heart Jim Luebbe
Wrestling St. Xavier HS James Kraeszig
B/BK Madison Central Allen Feldhaus, Jr.
G/BK Marion Co. Trent Milby
Bass Fishing Calloway Co Jo Beth Robinson
1A Boys Track Ft. Campbell Travis Kennedy
2A Boys Track Lexington Catholic Michael Vanek
3A Boys Track North Hardin James Webb
1A Girls Track St. Henry Anthony Harden
2A Girls Track Central William Underwood
3A Girls Track North Hardin John Russell
Softball Greenwood Penny Reese
Baseball PRP Bill Miller
Boys Tennis St. Xavier Kerry Lancaster
Girls Tennis Sacred Heart Kristin English
Girls Tennis Sacred Heart Jacob McGill

 

 

2011-2012

SPORT SCHOOL COACHES
Boys Soccer St. Xavier HS Andy Schulten
Girls Soccer Notrre Dame Academy Sara Raaker-McSorley
Volleyball Assumption Ron Kordes
1A Boys CC St. Henry Ernie Brooks
2A Boys CC North Oldham Drew LaMaster
3A Boys CC St. Xavier Chuck Medley
1A Girls CC St. Henry Tony Harden
2A Girls CC South Oldham Stan Clark
3A Girls CC Assumption Barry Haworth
1A Football Hazard Mark Dixon
2A Football Covington Holy Cross Bruce Kozerski
3A Football Louisville Central Ty Scroggins
4A Football Highlands Dale Mueller
5A Football Bowling Green Kevin Wallace
6A Football Trinity Bob Beatty
Wrestling Campbell Co Mike Bankemper
Boys Swim/Dive St. Xavier Hs Todd Larkin
Girls Swim/Dive duPont Manual J. C. Barnett
Boys Basketball Louisville Trinity Mike Szabo
Girls Basketball duPont Manual Stacy Pendleton
Bowling (B) Scott Co Kim Dant
Bowling (G) PRP N/A  
Softball Mercy Academy Josh Bloomer
Baseball Woodford Co. Jeff Parrett
1A Boys Track St. Henry Ernie Brooks
2A Boys Track Paducah Tilghman Randy Wyatt
3A Boys Track Bryan Station Kathy Broadnax
1A Girls Track St. Henry Anthony Harden
2A Girls Track Western Hills Christian Adair
3A Girls Track Assumption Barry Haworth
Boys Tennis St. Xavier HS Kerry Lancaster
Girls Tennis Lone Oak Larry Heflin

 

 

2010-2011

SPORT COACHES SCHOOL
Girls Golf Rick Davis Green Co HS
Boys Golf Eric Geldof Lexington Christian Academy
Volleyball Ron Kordes Assumption HS
Boys Cross Country 1A Ernie Brooks St. Henry HS
Boys Cross Coutnry 2A Drew LaMaster North Oldham
Boys Cross Country 3A Chad Waggoner Trinity
Girls Cross Country 1A Becca Chaney Fairview
Girls Cross Country 2A Stan Clark South Oldham
Girls Cross Country 3A Barry Haworth Assumption HS
Boys Soccer Tim Bernardi Henry Clay HS
Girls Soccer Steve Lorenz St. Henry HS
Football 1A Joe Morris Mayfield HS
Football 2A Eddie Eviston Newport Central Catholic
Football 3A Ty Scroggins Central HS
Football 4A Larry French Boyle Co HS
Football 5A Dale Mueller Highlands HS
Football 6A Bob Beatty Trinity HS
Wrestling Robert Ervin Union Co. HS
Boys Swim/Dive Todd Larkin St. Xavier HS
Girls Swim/Dive Jim Luebbe Sacred Heart Academy
Boys Basketball Kerry Stovall Christian Co HS
Girls Basketball Chrysti Noble Rockcastle Co HS
Boys Track 1A Lad Dillard Holy Cross Louisville HS
Boys Track 2A Bill Young North Oldham HS
Boys Track 3A Jason Neuss Male HS
Girls Track 1A Dave Meyers Newport Central Catholic
Girls Track 2A Terri Mayhew Highlands HS
Girls Track 3A Rick Heim Sascred Heart Academy
Boys Tennis Kerry Lancaster St. Xavier HS
Girls Tennis Marge Rausch Assumption HS
Softball Rick Roberts Allen Co.-Scottsville HS
Baseball Todd Thompson Central Hardin HS

 

2009-2010

SPORT NAME SCHOOL
Boys Golf Dan Utley St. Xavier HS
Girls Golf Rick Davis Green Co HS
Boys Soccer Andy Schulten St. Xavier HS
Girls Soccer Chris Moore Sacred Heart Academy
1A X-try Boys Eric Neuhaus St. Henry HS
2A X-try Boys Stan Clark South Oldham
3A X-try Boys Chuck Medley St. Xavier HS
1A X-try Girls Tony Harden St. Henry HS
2A X-try Girls Stan Clark South Oldham
3A X-try Girls Rick Heim Sacred Heart Academy
Volleyball Todd Garvey Mercy Academy
1A Football Paul Rains Lexington Christian
2A Football Shawn Berner Ft. Campbell HS
3A Football Randy Wyatt Paducah Tilghman
4A Football Larry French Boyle Co
5A Football Dale Mueller Highlands
6A Football Mike Glaser St. Xavier HS
Boys BK Jason Booher Shelby Valley HS
Girls BK Mark Evans Mercy Academy
Boys Swim Todd Larkin St. Xavier HS
Girls Swim Jim Luebbe Sacred Heart Academy
Wrestling Richard Brown Trinity HS
1A Boys Track Josh McKillip Ft. Campbell HS
2A Boys track Edward Newton Central HS
3A Boys Track Jason Neuss Male HS
1A Girls Track Dave Meyers Newport Central Catholic
2A Girls Track Terri Mayhew Highlands HS
3A Girls Track Brandon Napier Campbell Co HS
Softball Tony Hayden Reidland HS
Baseball Mac Whitaker Harrison Co HS
Boys Tennis Kerry Lancaster St. Xavier
Girls Tennis Rob Hardin Notre Dame Academy

 

2008-2009

Sport School First Name Last Name
Boys Golf St.Xavier HS Dan Utley
Girls Golf Glasgow HS Mike Harris
Cross Country Boys 1A St.Henry HS Brittany Wolf
Cross Country Boys 2A North Oldham HS Drew LaMaster
Cross Country Boys 3A Daviess Co HS Tony Rowe
Cross Country Girls 1A St. Henry HS Tony Harden
Cross Country Girls 2A South Oldham HS Stan Clark
Cross Country Girls 3A Assumption HS Barry Haworth
Football 1A Beechwood HS Noel Rash
Football 2A Ft. Campbell HS Shawn Berner
Football 3A Central HS Ty Scroggins
Football 4A Bell Co HS Dudley Hilton
Football 5A Highlands HS Dale Mueller
Football 6A Trinity HS Bob Beatty
Volleyball Mercy Academy Todd Garvey
Boys Soccer (2007) St. Xavier HS Andy Schulten
Girls Soccer Sacred Heart Academy Chris Moore
Boys Basketball Holmes HS David Henley
Girls Basketball Iroquois HS Al Northington
Boys Swimming St. Xavier HS Mike O'Toole
Girls Swimming Manual Gary Webb
Wrestling Trinity Richard Brown
Baseball Lexington Catholic Kevin Clary
Softball Owensboro Catholic HS George Randolph
Boys Track 1A Ft. Campbell HS Josh McKillip
Boys Track 2A Covington Catholic Joshua McCoy
Boys Track 3A Male HS Jason Neuss
Girls Track 1A Newport Cent. Catholic David  Meyers
Girls Track 2A Highlands HS Terri  Mayhew
Girls Track 3A Owensboro HS Robin Joska
Boys Tennis St. Xavier HS Kerry  Lancaster
Girls Tennis Lone Oak HS Larry  Heflin

 

2007-2008

Sport
School
First Name
Last Name
Boys Golf Marshall Co HS Paul Lamb
Girls Golf West Jessamine HS Heather Kraus
Girls X-try 1A St. Henry HS Tony Hardin
2A Bell Co HS Chuck Blank
3A Assumption HS Barry Haworth
Boys X-try 1A St. Henry HS Al Kovacic
2A Owensboro Catholic HS Scott Lowe
3A Manual HS Debra Moore
Football 1A Beechwood HS Noel Rash
2A Fort Campbell HS Shawn Berner
3A Central HS Ty Scroggins
4A Lexington Catholic HS Bill Letton
5A Highlands HS Dale Mueller
6A Trinity HS Bob Beatty
Boys Soc St. Xavier HS Andy Schulten
Girls Soc Sacred Heart Acad. Chris Moore
Volleyball Assumption HS Ron Kordes
Wrestling Union Co HS Dennis Walls
Boys BK Mason Co HS Chris O'Hearn
Girls BK Butler HS Eddy Wilson
Boys Swim St. Xavier HS Marty O'Toole
Girls Swim Manual HS Gary Webb
Boys Tennis Manual HS Tim Smith
Girls Tennis Sacred Heart Acad. Jacob McGill
Boys Track 1A Bardstown HS Tom Williams
Boys Track 2A Paducah Tilghman HS Randy Wyatt
Boys Track 3A Male HS N/A  
Girls Track 1A St. Henry HS Tony Harden
Girls Track 2A Highlands HS Terri Mayhew
Girls Track 3A Ballard HS N/A  
Softball Greenwood HS Penny Reece
Baseball Pleasure Ridge Park HS Bill Miller

 

2006-2007

SPORT NAME SCHOOL
GOLF-BOYS STEPHEN KEINATH HENRY CLAY HS
GOLF-GIRLS CHRIS ADAMS CENTRAL HARDIN HS
CROSS COUNTRY 1A BOYS ERIC NEUHAS ST. HENRY HS
CROSS COUNTRY 2A BOYS SCOTT LOWE OWENSBORO CATHOLIC HS
CROSS COUNTRY 3A BOYS CHAD WAGGONER TRINITY HS
CROSS COUNTRY 1A GIRLS ROB HARTMAN WALTON-VERONA HS
CROSS COUNTRY 2A GIRLS JERRY HANCOCK MUHLENBERG SOUTH HS
CROSS COUNTRY 2A GIRLS MARK FORTNEY MUHLENBERG SOUTH HS
CROSS COUNTRY 3A GIRLS DEBRA MOORE MANUAL HS
BOYS SOCCER CRAIG WIDENER BOWLING GREEN HS
GIRLS SOCCER NINA KEARNS HIGHLANDS HS
FOOTBALL 1A BOB SCHNEIDER NEWPORT CENTRAL CATHOLIC HS
FOOTBALL 2A MARTY JAGGERS MERCER CO HS
FOOTBALL 3A JOHN RODENBERG COVINGTON CATHOLIC HS
FOOTBALL 4A BOB BEATTY TRINITY HS
VOLLEYBALL RON KORDES ASSUMPTION HS
BOYS BASKETBALL BILLY HICKS

SCOTT CO HS
GIRLS BASKETBALL JASON SEAMANDS LEXINGTON CHRISTIAN ACADEMY
WRESTLING DENNIS WALLS UNION CO HS
BOYS SWIMMING MARTY O'TOOLE ST. XAVIER HS
GIRLS SWIMMING GARY WEBB DUPONT MANUAL
TRACK 1A BOYS ROB BRAUN BISHOP BROSSART
TRACK 2A BOYS

RANDY WYATT PADUCAH TILGHMAN
TRACK 3A BOYS JASON NEUSS MALE HS
TRACK 1A GIRLS TONY HARDEN ST HENRY HS
TRACK 2A GIRLS CECIL WARD PADUCAH TILGHMAN HS
TRACK 3A GIRLS ROBIN JOSKA OWENSBORO HS
TENNIS--BOYS JOE KROH ST. XAVIER HS
TENNIS--GIRLS JACOB McGILL SACRED HEART ACADEMY
SOFTBALL--SLOW PITCH RHONDA KLETTE
SCOTT HS
SOFTBALL--FAST PITCH PENNY REECE GREENWOOD HS
BASEBALL MICKEY MARSHALL PAUL L. DUNBAR HS

 

2005-2006 Champions

SPORT
NAME
SCHOOL
GOLF-BOYS KURT AVERILL ST. MARY HS
GOLF-GIRLS CHRIS ADAMS CENTRAL HARDIN HS
SOCCER-BOYS TODD BRETZ PAUL L. DUNBAR HS
SOCCER-GIRLS NINA KEARNS HIGHLANDS HS
FOOTBALL-1A BOB SCHNEIDER NEWPORT CENTRAL CATHOLIC HS
FOOTBALL-2A IVAN McGLONE RUSSELL HS
FOOTBALL-3A BOB SPHIRE LEXINGTON CATHOLIC HS
FOOTBALL-4A BOB BEATTY TRINITY HS
CROSS COUNTRY BOYS 1A ERIC NEUHAUS ST. HENRY HS
CROSS COUNTRY BOYS 2A SCOTT LOWE OWENSBORO CATHOLIC HS
CROSS COUNTRY BOYS 3A CHUCK MEDLEY ST. XAVIER HS
CROSS COUNTRY GIRLS 1A TONY HARDEN ST. HENRY HS
CROSS COUNTRY GIRLS 2A CHUCK BLANK BELL CO HS
CROSS COUNTRY GIRLS 3A PHIL WILDER PAUL L. DUNBAR HS
VOLLEYBALL RON KORDES ASSUMPTION HS
BOYS BASKETBALL JEFF MORROW JEFFERSTOWN HS
GIRLS BASKETBALL GREG TODD LEXINGTON CATHOLIC HS
BOYS SWIMMING MARTY O'TOOLE ST. XAVIER HS
GIRLS SWIMMING GARY WEBB MANUAL HS
WRESTLING RUSTY PARKS WOODFORD CO HS
BOYS TRACK 1A TOM WILLIAMS BARDSTOWN HS
BOYS TRACK 2A RANDY WYATT PADUCAH TILGHMAN HS
BOYS TRACK 3A MIKE MAGRE TRINITY HS
GIRLS TRACK 1A TONY HARDEN ST. HENRY HS
GIRLS TRACK 2A CECIL WARD PADUCAH TILGHMAN HS
GIRLS TRACK 3A MIKE HORAN EASTERN HS
BOYS TENNIS GREG KOCH LOUISVILLE TRINITY HS
GIRLS TENNIS BRENDA EMERY LEXINGTON CHRISTIAN ACADEMY
SOFTBALL FAST PITCH BILL MATTEOLI RYLE HS
SOFTBALL SLOW PITCH DAN TRAME COVINGTON HOLY CROSS
BASEBALL RODNEY MARTIN LEXINGTON CATHOLIC

 

SPORT
NAME
SCHOOL
GOLF-BOYS MARTY DONLON ST. XAVIER HS
GOLF-GIRLS MONTY MOORE RUSSELL CO HS
BOYS SOCCER STEVE SHEHAN LEXINGTON CATHOLIC
GIRLS SOCCER SARA RAAKER NOTRE DAME ACADEMY
VOLLEYBALL RON KORDES ASSUMPTION HS
FOOTBALL CLASS 1A MIKE YEAGLE BEECHWOOD HS
FOOTBALL CLASS 2A PHILLIP HAYWOOD BELFRY HS
FOOTBALL CLASS 3A DALE MUELLER HIGHLANDS HS
FOOTBALL CLASS 4A MIKE GLASER ST. XAVIER HS
CROSS COUNTRY BOYS 1A ERIC NEUHAUS ST. HENRY HS
CROSS COUNTRY BOYS 2A CECIL WARD PADUCAH TILGHMAN HS
CROSS COUNTRY BOYS 3A TONY ROWE DAVIESS CO HS
CROSS COUNTRY GIRLS 1A TONY HARDEN ST. HENRY HS
CROSS COUNTRY GIRLS 2A DAN BAKER HIGHLANDS HS
CROSS COUNTRY GIRLS 3A RICK HEIM SACRED HEART ACADEMY
BOYS BASKETBALL STEVE WRIGHT SOUTH LAUREL HS
GIRLS BASKETBALL GREG TODD LEXINGTON CATHOLIC HS
BOYS SWIMMING MARTY O'TOOLE ST. XAVIER HS
GIRLS SWIMMING GARY WEBB DUPONT MANUAL HS
WRESTLING RUSTY PARKS WOODFORD CO HS
BOYS TRACK 1A TOM WILLIAMS BARDSTOWN HS
BOYS TRACK 2A RANDY WYATT PADUCAH TILGHMAN HS
BOYS TRACK 3A MIKE MAGRE TRINITY HS
GIRLS TRACK 1A TONY HARDEN ST. HENRY HS
GIRLS TRACK 2A CECIL WARD PADUCAH TILGHMAN HS
GIRLS TRACK 3A KILLIAN TIMONEY PAUL L. DUNBAR HS
BOYS TENNIS JOE KROH ST. XAVIER HS
GIRLS TENNIS BRENDA EMBRY LEXINGTON CHRISTIAN ACADEMY
SOFTBALL FAST PITCH GEORGE RANDOLPH OWENSBORO CATHOLIC HS
SOFTBALL SLOW PITCH DAN TRAME COVINGTON HOLY CROSS
BASEBALL KEITH GALLOWAY LEXINGTON CHRISTIAN ACADEMY

 

2004-2005 Champions

SPORT
NAME
SCHOOL
GOLF-BOYS MARTY DONLON ST. XAVIER HS
GOLF-GIRLS MONTY MOORE RUSSELL CO HS
BOYS SOCCER STEVE SHEHAN LEXINGTON CATHOLIC
GIRLS SOCCER SARA RAAKER NOTRE DAME ACADEMY
VOLLEYBALL RON KORDES ASSUMPTION HS
FOOTBALL CLASS 1A MIKE YEAGLE BEECHWOOD HS
FOOTBALL CLASS 2A PHILLIP HAYWOOD BELFRY HS
FOOTBALL CLASS 3A DALE MUELLER HIGHLANDS HS
FOOTBALL CLASS 4A MIKE GLASER ST. XAVIER HS
CROSS COUNTRY BOYS 1A ERIC NEUHAUS ST. HENRY HS
CROSS COUNTRY BOYS 2A CECIL WARD PADUCAH TILGHMAN HS
CROSS COUNTRY BOYS 3A TONY ROWE DAVIESS CO HS
CROSS COUNTRY GIRLS 1A TONY HARDEN ST. HENRY HS
CROSS COUNTRY GIRLS 2A DAN BAKER HIGHLANDS HS
CROSS COUNTRY GIRLS 3A RICK HEIM SACRED HEART ACADEMY
BOYS BASKETBALL STEVE WRIGHT SOUTH LAUREL HS
GIRLS BASKETBALL GREG TODD LEXINGTON CATHOLIC HS
BOYS SWIMMING MARTY O'TOOLE ST. XAVIER HS
GIRLS SWIMMING GARY WEBB DUPONT MANUAL HS
WRESTLING RUSTY PARKS WOODFORD CO HS
BOYS TRACK 1A TOM WILLIAMS BARDSTOWN HS
BOYS TRACK 2A RANDY WYATT PADUCAH TILGHMAN HS
BOYS TRACK 3A MIKE MAGRE TRINITY HS
GIRLS TRACK 1A TONY HARDEN ST. HENRY HS
GIRLS TRACK 2A CECIL WARD PADUCAH TILGHMAN HS
GIRLS TRACK 3A KILLIAN TIMONEY PAUL L. DUNBAR HS
BOYS TENNIS JOE KROH ST. XAVIER HS
GIRLS TENNIS BRENDA EMBRY LEXINGTON CHRISTIAN ACADEMY
SOFTBALL FAST PITCH GEORGE RANDOLPH OWENSBORO CATHOLIC HS
SOFTBALL SLOW PITCH DAN TRAME COVINGTON HOLY CROSS
BASEBALL KEITH GALLOWAY LEXINGTON CHRISTIAN ACADEMY

 

2003-2004 Champions

SPORT
NAME
SCHOOL
Boys Golf Joe Frederick Trinity HS
Girls Golf Daniel Hilker Russell Co. HS
Boys Soccer Andy Schulten St. Xavier HS
Girls Soccer David Griffiths Sacred Heart Academy
Football Class 1A Sam Harp Danville HS
Football Class 2A Phillip Haywood Belfry HS
Football Class 3A Chuck Smith Boyle Co. HS
Football Class 4A Bob Beatty Trinity HS
Cross Country Boys 1A Eric Neuhaus St. Henry
Cross Country Boys 2A Cecil Ward Paducah Tilghman HS
Cross Country Boys 3A Tony Rowe Daviess County HS
Cross Country Girls 1A Tony Harden St. Henry HS
Cross Country Girls 2A Dan Baker Highlands HS
Cross Country Girls 3A Rick Heim Sacred Heart Academy
Volleyball Bill Cecil Sacred Heart Academy
Boys Basketball Tim Riley Warren Central HS
Girls Basketball Donna Moir

Sacred Heart Academy

Boys Swimming Marty O'Toole St. Xavier HS
Girls Swimming Scott Miller Sacred Heart Academy
Wrestling Mike Bankemper Campbell Co. HS
Boys Track 1A Tom Williams Bardstown HS
Boys Track 2A Randy Wyatt Paducah Tilghman HS
Boys Track 3A James Webb North Hardin HS
Girls Track 1A Tony Harden St. Henry HS
Girls Track 2A Cecil Ward Paducah Tilghman HS
Girls Track 3A Bill Hinklin Sacred Heart Academy
Boys Tennis Joe Kroh St. Xavier HS
Girls Tennis Suanne Jacobs Paul L. Dunbar HS
Softball Fast Pitch James Pigg Calloway Co. HS
Softball Slow Pitch Troy Styer Christian Co. HS
Baseball Kevin Crider Christian Co. HS
HomeKHSCA ApplicationKHSCA BenefitsAward RecipientsScholarship ApplicationOur Past PresidentsContact Us