Outstanding Seniors

2015-2016

Sport Senior School
Boys Golf Michael Sass St. Xavier
Girls Golf Teri Doss Paducah Tilghman
Volleyball Morgan Hentz Notre Dame
Boys 1A Cross Country Cole Dowdy South Oldham
Boys 2A Cross Country    
Boys 3A Cross Country    
Girls 1A Cross Country Erin Edmundson North Oldham
Girls 2A Cross Country    
Girls 3A Cross Country    
1A Football Kash Daniel Paintsville
2A Football    
3A Football    
4A Football    
5A Football    
6A Football    
Boys Soccer Greg Fisher Trinity
Girls Soccer Claire Fell Sacred Heart
Boys Bowling    
Girls Bowling    
Wrestling Dallas Ochsenbein North Oldham
Boys Basketball Carson Williams Owen Co.
Girls Basketball Erin Boley Elizabethtown
Boys Swimming Brendan Meyer Covington Catholic
Girls Swimming Asia Seidt Sacred Heart
Archery Chance Wayne Anderson Co
Boys Tennis Bryce Shelton Paul L. Dunbar
Girls Tennis Grace Jennings Christian Academy
Baseball Easton McGee Hopkisnville
Softball Audrey Dodd McCracken Co HS
Bass Fishing Colby Hays Pulaski Co HS
Class 1A Boys Track    
Class 2A Boys Track    
Class 3A Boys Track William Allen Paul L. Dunbar
Class 1A Girls Track    
Class 2A Girls Track    
Class 3A Girls Track Taliyah Townsend Male HS

 

 

2014-2015

Sport Senior School
G/Golf Madison Thomas Shelby Co
B/Golf Connor Haas West Jessamine
Field Hockey Bailey Higgins Assumption HS
B/Soccer Sam Stockton Trinity
G/Soccer Lauren Nemeroff Dixie Heights
1A G/CC Caroline Gosser Presentation
2A G/CC    
3A G/CC    
1A B/CC Matt Bode Louisville Collegiate
2A B/CC    
3A B/CC    
Volleyball Merideth Jewell Mercy Academy
1A F-ball Elijah Sindelar Caldwell Co HS
2A-F-ball    
3A F-ball    
4A F-ball    
5A F-ball    
6A F-ball    
B/Bk-ball Camron Justice Knott Co. Central HS
G/Bk-ball Maci Morris Bell Co. HS
Wrestling Austin Myers Campbell Co
B/Swim Branson Smith Ballard
G/Swim Leah Stevens Sacred Heart
1A B/Track Conner Messer Raceland
2A B/Track    
3A B/Track    
1A G/Track Kianna Gray North Hardin
2A G/Track    
3A G/Track    
Baseball Daniel Neal South Laurel
Softball Megan Hensley Ashland Blazer
B/Tennis Brandon Lancaster St. Xavier
G/Tennis Madeline Rolph Sayre
Sport Activity    
(B) Archery Jarad Given John Hardin
(G) Archery Michelle Boyken Meade Co
Bass Fishing    
Boys Bowling Shane Dunsing Bourbon Co
Girls Bowling Courtney Wooldridge Garrard Co
Cheer    

 

 

 

2013-2014

SPORT NAME SCHOOL
Boys Golf Bill Tom Sargent Scott Co
Girls Golf Grace Rose West Jessamine
Football Nacarius Fant Bowling Green
Boys Soccer Jordan Mabe Central Hardin
Girls Soccer Mallory Eubanks Tates Creek
Boys Cross Country Patrick Gregory Butler
Girls Cross Country Whitney O'Bryan Daviess Co
Boys Basketball Quinten Snider Ballard
Girls Basketball Ivy Brown LaRue Co
Boys Swim/Dive Todd Owen Ballard
Girls Swim/Dive Hannah Magnuson CAL
Wrestling Brock Ervin Union Co
Boys Archery Ryan Walker East Carter
Girls Archery Payton Lykins Henderson Co
Boys Bowling Michael McCubbins Malle
Girls Bowling Kelsey Latta Graves Co
Baseball Kaleb Duckworth Henderson Co
Softball Jessica Adell Ballard
Boys Tennis Gus Benson Model
Girls Tennis Caitlin Conyers Montgomery Co
Boys Track Evan Jaggers Green Co
Girls Track Anna Curlin Westen Hills
Bass Fishing N/A  

 

 

2012-2013

SPORT FIRST NAME LAST NAME SCHOOL
B/Golf Stephen Stallings St. Xavier
G/Golf Lydia Gumm North Hardin
B/Soccer Kaelon Fox St. Xavier
G/Soccer Destinie Graves Tates Creek
Football James Quick Trinity
B/CC Jacob Thomson L-ville Holy Cross
G/CC Claire Payne Daviess Co
VB Taylor Paulson Assumption
WR Bobby Bryant Trinity
BBK Dominique Hawkins Madison Central
GBK Makayla Epps Marion Co
B/Bowling Kiefer Hillerich duPont Manual
G/Bowling Megan Kindoll Scott HS
BTR Corey Williams Bryan Station HS
GTR Zahara Gully Dupont Manual
Softball Ashely Coppage Harrison Co HS
Baseball Hunter Green Warren East HS
GTN Kennedy Womack Fariview
BTN Sean Donohue St. Xavier
Bass Fishing n/a    

 

 

 

2011-2012

SPORT FIRST NAME LAST NAME SCHOOL
Boys Golf Hager Collins Lex. Christian Acad.
Girls Golf Emma Talley Caldwell Co
Boys Soccer John Manga Henry Clay
Girls Soccer Marissa Williams South Oldham
Football Patrick Towles Highlands
Volleyball Katie George Assumption
Boys Cross Country Taylor Sanders North Oldham
Girls Cross Country Caterina Karas Collins
Boys Basketball Nathan Dieudonne Trinity
Girls Basketball Sydney Moss Boone Co.
Boys Swimming Michael Scheid St. Xavier HS
Girls Swimming Caitlyn Forman Notre Dame
Wrestling John Fahy Trinity HS
Boys Bowling Tyler Phelps Warren East HS
Girls Bowling Kasey Dunn Scott Co HS
Boys Track Ronnie Baker Ballard
Girls Track Kiara Austin Ft. Knox
Softball Kelsi Pardue Allen Co.-Scottsville
Baseball Ryne Combs Bryan Station
Boys Tennis Alex Gornet St. Xavier HS
Girls Tennis Madie Cook Notre Dame Academy

 

 

2010-2011

SPORT FIRST NAME LAST NAME SCHOOL
Boys Golf Hunter Stewart Lex. Christ. Acad.
Girls Golf Emily Haas West Jessamine
Boys Soccer Zach Byrd Paul Dunbar
Girls Soccer Arin Gilliland West Jessamine
Football Lamar Dawson Boyle Co HS
Volleyball Jeni Houser Assumption HS
Boys CC Evan Ehrenheim Daviess Co
Girls CC Emma Brink Sacred Heart
Boys Basketball Anthony Hickey Christian Co.
Girls Basketball Sara Hammond Rockcastle Co HS
Wrestling Caleb Ervin Union Co HS
Boys Swim/Dive Nick Wrightson Henry Clay HS
Girls Swim/Dive Ellen Williamson Notre Dame Acad.
Boys Track Jared Skrabacz South Warren HS
Girls Track Emma Brink Sacred Heart Acad.
Baseball Mark Biggs Warren East HS
Softball Griffin Joiner Christian Co HS
Boys Tennis Brett Johnson CAL
Girls Tennis Samantha Maddox Lexington Catholic

 

 

2009-2010
 

SPORT FIRST NAME LAST NAME SCHOOL
BOYS GOLF Paul Sansom Russellville HS
GIRLS GOLF Lindsay Gahm Sacred Heart Academy
BOYS SOCCER Will Vitalis South Oldham HS
GIRLS SOCCER Jackie Hafele Sacred Heart Academy
VOLLEYBALL Deja McClendon Manual HS
FOOTBALL Antonio Andrews Ft. Campbell HS
BOYS CROSS XTRY Ryan Eaton Greenwood HS
GIRLS CROSS XTRY Elisha Overpeck Lloyd Memorial HS
BOYS BASEKTBALL Elisha Justice Shelby Valley HS
GIRLS BASKETBALL Sarah Beth Barnette Lexington Christian Academy
WRESTLING Michael Osborne Ryle HS
BOYS SWIM Shane Coltharp Beechwood HS
GIRLS SWIM Krissie Brandenburg Beechwood HS
BOYS TRACK Courtney Edwards Ft. Knox HS
GIRLS TRACK Nealy Williams Bryan Station HS
BASEBALL J. T. Riddle Western Hills HS
SOFTBALL Emily Gaines South Laurel HS
BOYS TENNIS Jimmy Roebker Covington Catholic HS
GIRLS TENNIS Ally Westling Notre Dame Academy

 

2008-2009

SPORT
FIRST NAME
LAST NAME
SCHOOL
Boys Golf Peter Meeks Marshall Co HS
Girls Golf April. Emerson Russell Co HS
Volleyball Kelsey Anderson Mercy Academy
Boys Soccer Kevin Bick St. Xavier HS
Girls Soccer Leslie Twehues Highlands HS
Football Deuce Finch St. Xavier HS
Boys X-try Joe Mallek Oldham Co HS
Girls X-try Elizabeth Miller Daviess Co HS
Boys Swim Lee Duggins St. Xavier HS
Boys Swim Eric Bruck Paul L. Dunbar HS
Girls Swim Leah Reinhardt Manual HS
Wrestling Harrison Courtney Woodford Co HS
Boys Basketball Jon Hood Madisonville HS
Girls Basketball Adia Mathis Irquois HS
Baseball Luke Maile Covington Catholic
Softball Amber Riddle Rowan Co HS
Boys Track Cory Stoll Villa Madonna
Girls Track Deaudrea Horne Paducah Tilghman
Boys Tennis Colby  Shaw LCA
Girls Tennis Lauren Kline North Oldham

 

2007-2008

Sport
First Name
Last Name
School
Boys Golf Seth Blann Bowling Green HS
Girls Golf Nikki Koller Russellville HS
Volleyball Sloane Donhoff Assumption HS
Football Corey Robinson Lone Oak HS
G X-try Adair Quisenberry Daviess Co HS
B X-try Daniel Norman Tates Creek HS
B Soccer Jimmy Crick St. Xavier HS
G Soccer Jenna Goblirsch Elizabethtown HS
B Swim Jeff Morris Highlands HS
G Swim Abbie Fish Manual HS
Wrestling Mitch Ervin Union Co HS
Boys BK Darius Miller Mason Co HS
Girls BK Tia Gibbs Butler HS
B-Track Demorrio Leggett Bardstown HS
G-Track Lutisha Bowen Ballard HS
Baseball Zach Cox Pleasure Ridge Park HS
Softball Kirsten Allen Ryle HS
B-Tennis Eric Quigley South Oldham HS
G-Tennis Kelsey Fulkerson Paul L. Dunbar HS

 

2006-2007

SPORT
NAME
SCHOOL
Boys Cross Country Brian Long St. Xavier
Girls Cross Country Laura Steinmetz Paul L. Dunbar
Volleyball Stephanie Niemer St. Henry
Football Douglas Beaumont Male
Boys Soccer Josh Lipkin Lexington Catholic
Girls Soccer Sydney Hiance Highlands
Boys Golf Cameron Carrico Owensboro Catholic
Girls Golf Jordan Magruder Male
Wrestling Will Starks Woodford Co
Boys Swim/Dive Cory Chitwood Ryle HS
Girls Swim/Dive Amanda Faulkner DuPont Manual HS
Boys Basketball Steffphon Pettigrew Elizabethtown HS
Girls Basketball Rebecca Gray Scott Co HS
Girls Track Chelsea Overstreet Paducah Tilghman HS
Boys track Scott Gill Russell HS
Baseball Ben Revere  Lexington Catholic HS
Softball Megn Aull Owensboro Catholic HS
Boys tennis Casey Blythe St. Xavier HS
Girls Tennis Lindsey Mallory Christian Academy of Louisville

 

2005-2006

SPORT
NAME
SCHOOL
FOOTBALL Micha Johnson Ft. Campbell HS
BOYS GOLF Adam McDonald Franklin-Simpson HS
GIRLS GOLF* Sarah DuPlessis Elizabethtown HS
GIRLS GOLF* Whitney Manion Barren Co HS
BOYS CROSS COUNTRY Michael Eaton Greenwood HS
GIRLS CROSS COUNTRY Katherine Peterson Sacred Heart Academy
BOYS SOCCER Sean Kelley Paul L. Dunbar HS
GIRLS SOCCER Lindsay Boling Sacred Heart Academy
VOLLEYBALL Christina Kaelin Assumption HS
BOYS BASKETBALL Walt Allen South Laurel HS
GIRLS BASKETBALL Arnika Brown Christian Co HS
WRESTLING Richard Starks Woodford Co
BOYS SWIMMING Clark Burckle St. Xavier HS
GIRLS SWIMMING Devon Callaghan Sacred Heart Academy
BOYS TRACK Stephen Morton Bryan Station HS
GIRLS TRACK Ehi Akojie Paducah Tilghman
BOYS TENNIS Andy Edwards St. Xavier HS
GIRLS TENNIS Sara Roebker Notre Dame Academy
SOFTBALL Brittany York Greenwood HS
BASEBALL Clint Tilford Heath HS
*TIE

 

2004-2005

SPORT
NAME
SCHOOL
HS COACH
FOOTBALL* EARL HEYMAN BALLARD HS MARK CATLETT
FOOTBALL* LEE RENFRO SOUTHWESTERN HS DALE ANDERSON
BOYS GOLF MATT SAVAGE ST. XAVIER HS MARTY DONLON
GIRLS GOLF MALLORY BLACKWELDER WOODFORD CO HS PAM DUNCAN
BOYS CROSS COUNTRY PAT DALY TRINITY HS CHAD WAGGONER
GIRLS CROSS COUNTRY CARMEN MIMS MERCY ACADEMY DAN MAGRUDER
BOYS SOCCER DARREN YEAGLE TRINITY HS GREGORY MOSS-BROWN
GIRLS SOCCER ELLEN GREGORY SACRED HEART ACADEMY DAVE GRIFFITHS
VOLLEYBALL ALISA PIERCE PLEASURE RIDGE PARK HS LESLEY PRATHER
BOYS BASKETBALL DOMONIC TILFORD JEFFERSONTOWN HS JEFF MORROW
GIRLS BASKETBALL CARLY ORMEROD SACRED HEART ACADEMY DONNA MOIR
WRESTLING KYLE RUSCHELL RYLE HS TIM RUSCHELL
BOYS SWIMMING BRAD HUBBARD DUPONT MANUAL HS GARY WEBB
GIRLS SWIMMING EMILE EWING MADISONVILLE NO. HOPKINS HS CHARLES ROTHE
BOYS TRACK* TIM DUNCAN COVINGTON CATHOLIC HS TONY BARZCAK
BOYS TRACK* MATTHEW SHOULTA PADUCAH ST. MARY HS CHUCK GULLO
GIRLS TRACK HEATHER HAMMOND ROCKCASTLE CO HS MARK BRUMMETT
BOYS TENNIS KYLE VIRGIN ASHLAND BLAZER HS ED SIZEMORE
GIRLS TENNIS ERIN FULKERSON PAUL L. DUNBAR HS SUZANNE JACOBS
SOFTBALL MICHELLE CRITCHELOW GRAYSON CO HS JOHN SKAGGS
BASEBALL CHAZ ROE LAFAYETTE CHRIS LANGSTON
*TIE

 

2003-2004

SPORT
NAME
HIGH SCHOOL
HS COACH
Boys Soccer
Nathan Marks
Trinity HS
Walter Mata
Girls Soccer
April Carbajal
Anderson Co. HS
Jason Earnest
Boys Cross Country
Zach Wilder
Woodford Co. HS
Danny Haynes
Girls Cross Country
Maddie Schueler
Sacred Heart
Rick Heim
Football
Micah Jones
Mayfield HS
Joe Morris
Volleyball
Ellen Heintzman
Sacred Heart
Ron Kordes
Boys Golf
Ben Fugua
Danville HS
Craig Pippen
Girls Golf
Marci Turner
Monroe Co. HS
Janice Walden
Boys Basketball
Chris Lofton
Mason Co. HS
Kelly Wells
Girls Basketball
Crystal Kelly
Sacred Heart
Donna Moir
Wrestling
Bo Hines
Campbell Co. HS
Mike Bankemper
Boys Swimming
Brandon Lovell
Paul L. Dunbar HS
Dave Doolin
Girls Swimming
Caroline Burckle
Sacred Heart
Scott Miller
Boys Track
Sam Mincey
Rowan Co. HS
Roy Wright
Girls Track
LaShea Preston
Raceland
Terry Bates
Softball
Megan Jolly
Owensboro Catholic
George Randloph
Baseball
Collin Cowgill
Henry Clay HS
Herb Hammond
Boys Tennis
Nolan Polley
Paul L. Dunbar HS
Susanne Jacobs
Girls Tennis
Robyn White
DuPont Manual HS
Glenn Zell

 

2002-2003

SPORT
NAME
HIGH SCHOOL
HS COACH
Boys Soccer
Michael Dugger
Madisonville No. Hopkins HS
John Tichenor
Girls Soccer
Elizabeth Jones
Lexington Christian Academy
Danny Baker
Boys Cross Country
Bobby Curtis
St. Xavier HS
Chuck Medley
Girls Cross Country
Ellen Schilling
Sacred Heart Academy
Rick Heim
Football
Michael Bush
Male HS
Bob Redman
Volleyball
Julie Purcell
Assumption HS
Rod Kordes
Boys Golf
Jessie Mudd
St. Xavier HS
Marty Donlon
Girls Golf
Emily Culbertston
Dixie Heights HS
Ken Chevasier
Boys Basketball
Ross Neltner
Highlands HS
John Messner
Girls Basketball
Megan Gearhart
West Carter HS
John Brown
Wrestling
Scott Cooper
Larue County HS
Gary Canter
Boys Swimming
Ben Grafchik
Kentucky Country Day HS
Debbie Klatz
Girls Swimming
Isabel Miesner
DuPont Manual HS
Gary Webb
Boys Track
Bobby Curtis
St. Xavier HS
Chuck Medley
Girls Track
Denasha Mondy
Ballard HS
Don Goodwin
Softball
Brooke Marnitz
Paul L. Dunbar HS
Mike Wainscott
Baseball
Josh Ellis
Paul L. Dunbar HS
Mickey Marshall
Boys Tennis
Matt Allinder
Henderson Co. HS
Allen Hawkins
Girls Tennis
Sarah Foster
Lexington Christian Academy
Brenda Emery

 

HomeKHSCA ApplicationKHSCA BenefitsAward RecipientsScholarship ApplicationOur Past PresidentsContact Us